Leczenie uzależnień

leczenie terapia psychoterapia uzależnień współuzależnień DDA Warszawa mazowieckie

Terapia uzależnień obejmuje:

  • psychoterapię indywidualną,
  • psychoterapię grupową,
  • psychoedukację,
  • treningi umiejętności, postaw asertywnych, konstruktywnej komunikacji
  • reprogramming, czyli ćwiczenie nowych zachowań oraz postaw, które są korzystne dla zdrowia i pozwalają na życie bez sięgania po czynniki, od których Pacjent był uzależniony,
  • pomoc w samodzielnym poszukiwaniu rozwiązań problemów

Terapia stacjonarna

Terapia stacjonarna jest najskuteczniejszą formą terapii. Model terapii stacjonarnej, jaki proponujemy,  jest najskuteczniejszym obecnie procesem terapeutycznym. Opiera się on na terapii indywidualnej stacjonarnej z terapia grupową. Terapia indywidualna odbywa się pięc razy w tygodniu, dla każdego uczestnika terapii, podczas gdy terapia grupowa odbywa się sześć razy w tygodniu. Na zajęciach grupowych podopieczni zdobywają pełen zakres wiedzy na temat uzależnień, mechanizmów, wzorów zachowań, działań prewencyjnych itp., natomiast podczas sesji indywidualnych pracujemy nad problemami i wydarzeniami z przeszłości, które powodują powroty do aktywnego uzależnienia. Terapia stacjonarna jest również początkiem drogi ku trzeźwości.

Terapia półstacjonarna

Ten rodzaj terapii skierowany jest do tych osób, które przebywają w naszym ośrodku przez minimum miesiąc (rekomendujemy trzy miesiące), a jednocześnie nie rezygnują z pracy zawodowej. Pacjenci przebywają w ośrodku i uczestniczą popołudniami w terapii indywidualnej i grupowej oraz w życiu naszej społeczności terapeutycznej. Każdego dnia otrzymują przepustkę na czas pracy i wracają na noc do Ośrodka. Ta forma terapii daje im możliwość kontynuacji pracy, stałej konsultacji terapeutycznej i sposobność godzenia terapii w Ośrodku z życiem „na zewnątrz” poza ośrodkiem. 

Ten model terapeutyczny szczególnie jest dedykowany osobom uzależnionym wysokofunkcjonującym, pracującym, którzy nie mogą sobie pozwolić na urlop czy pracę zdalną oraz dla osób, które po terapii stacjonarnej nie są gotowe do samodzielnego życia poza ośrodkiem. W ostatnim przypadku jest to forma zabezpieczenia uczestnika terapii przed sytuacjami wyzwalającymi oraz  oraz zabezpieczenie abstynencji podczas wieczorów.

W wielu sytuacjach pacjent potrafi godzić pracę zawodową z pracą terapeutyczną odstawiając szkodliwe substancje lub inne destrukcyjne uzależnienie behawioralne. Dla tych osób terapia półstacjonarna może stanowić skuteczne rozwiązanie problemu.

Terapia dzienna

Jeśli osoba uzależniona nie wymaga przebywania w ośrodku w formie stacjonarnej lub istnieją inne powody uniemożliwiające pobyt stacjonarny, może zdecydować się na pobyt w ośrodku dziennym, gdzie regularnie odbywają się spotkania terapeutyczne w modelu grupowym i w mniejszym zakresie indywidualnym. Terapia dzienna to terapia bez zakwaterowania.

Celem dziennych oddziałów leczenia uzależnień jest stworzenie osobie uzależnionej sprzyjającego do refleksji środowiska oraz określenie jej własnych potrzeb i dążenie do ich realizacji.

 Terapia dzienna zazwyczaj trwa od 4-8 tygodni i jest prowadzona od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17. Zalecamy dodatkowo udział w zajęciach weekendowych w czasie trwania procesu terapeutycznego w trybie dziennym.

W czasie trwania zajęć wszyscy uczestnicy terapii dziennej mają takie same prawa i obowiązki jak osoby przebywający na terapii stacjonarnej.

Ten rodzaj terapii wybierają zazwyczaj osoby mieszkające w okolicy, które z różnych powodów wolą nocować w miejscu zamieszkania. Warunkiem uczestnictwa jest utrzymanie bezwzględnej abstynencji w domu.

Po zakończeniu procesu terapii dziennej, uczestnik terapii może podjąć decyzje o dalszej terapii w trybie ambulatoryjnym dochodzącym 1-2 w tygodniu w formie zajęć indywidualnych, lub nadal brać udział w zajęciach grupowych w sposób mniej regularny ustalony ze sztabem terapeutycznym.

Terapia ambulatoryjna/dochodząca

Model terapii ambulatoryjnej, czyli dochodzącej, jest sugerowany dla osób, które ukończyły terapie stacjonarną w naszym lub innym ośrodku i chcą kontynuować swoją drogę ku trzeźwości. Także w wielu przypadkach przy uzależnieniach behawioralnych nie jest wymagana czy zalecana terapia stacjonarna, zatem w takich przypadkach doskonale spełnia się terapia ambulatoryjna.

Leczenie ambulatoryjne prowadzone w naszym ośrodku jest podzielone na 3 etapy – wstępny, podstawowy i pogłębiony. Etap wstępny to podsumowanie terapii stacjonarnej, rozpoczęcie pracy nad realizacją planu wyjścia. Etap podstawowy to praca z własnymi słabościami, wyzwalaczami, kontrola emocji, budowa konstruktywnych relacji z otaczającym światem. Terapia pogłębiona to dalsza praca nad sobą, rozwojem, postawami asertywnymi, konstruktywną komunikacją z otoczeniem itp.

Spotkania odbywają się minimum 1 raz w tygodniu. Jest to model terapii indywidualnej, choć zalecamy uczestnictwo w zajęciach grupowych wedle możliwości czasowych uczestnika terapii.

Proces zdrowienia i trzeźwienia jest procesem wymagającym czasu, zatem kontynuacja terapii stacjonarnej terapią dochodzącą trwa nawet do 12 miesięcy. Przy tej terapii jednymi z najważniejszych warunków powodzenia są bezwzględne utrzymywanie abstynencji oraz regularność sesji.

Leczenie DDA oraz współuzależnienia odbywa się w trybie dochodzącym przy zalecanej częstotliwości 1-2 spotkań na tydzień w trybie indywidualnym.

Terapia weekendowa stacjonarna

Rozumiemy, że sytuacja zawodowa może nie pozwalać na uczestnictwo w terapii kilkutygodniowej w jednym miejscu. Dlatego nasi pacjenci korzystają z terapii w dni wolne od obowiązków na to, aby wyjść z uzależnienia, godząc proces terapeutyczny z pracą czy prowadzeniem firmy. Pacjent w takim przypadku przyjeżdża do nas w piątek po pracy i pozostaje w Ośrodku do niedzieli. W tym czasie intensywnie uczestniczy w sesjach indywidualnych z terapeutą oraz w terapii zajęciowej.

Intensywna praca nad sobą przynosi efekty i upragnioną zmianę życia pacjenta. Pobyt terapeutyczny poza swoim codziennym środowiskiem od piątku do niedzieli jest po to, aby zdobyć wiedzę, wyciszyć się i odciąć od tego, co destrukcyjne. Pozwala naładować baterie na kolejny tydzień pracy i obowiązków. Poza tym wiemy, że weekend jest nierzadko właśnie tym czasem, kiedy uzależnienie się pogłębia i coraz bardziej zagraża tygodniowemu cyklowi pracy pacjenta.

Terapia stacjonarna weekendowa dedykowana jest szczególnie dla osób uzależnionych wysokofunkcjonujących, pracujących mieszkających poza województwem mazowieckim oraz dla wszystkich, którzy po cyklu podstawowym stacjonarnym (4 tygodnie) nie mogą pozostać dłużej w ośrodku, a jednocześnie chcę uczestniczyć w zajęciach terapii pogłębionej.

Terapia online różni się od terapii tradycyjnej tylko formą komunikacji. Usługa porad psychologicznych oraz terapii online polega na tym, że pacjent łączy się z terapeutą poprzez programy typu Skype, Whatsapp, Facetime, Teams czy innych komunikatorach. Taka forma umożliwia klientowi rozmowę z psychologiem czy też terapeutą w czasie rzeczywistym. Obie strony widzą się i słyszą po obu stronach kamery. Aby korzystać z terapii online nie potrzeba nic więcej oprócz połączenia internetowego i medium, z którego będziemy korzystać-  komputera, telefonu lub tabletu. Warto zadbać o otoczenie, w którym będzie się odbywać rozmowa.

Zalety terapii online:

  • Oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy
  • Z wizyty mogą skorzystać osoby z innej miejscowości, a także innego kraju
  • Większa elastyczność co do godzin spotkań
  • osoby nieśmiałe i wycofane społecznie mogą chętniej skorzystać z takiej formy pomocy
  • Umożliwia spotkania z terapeutą osobom z niepełnosprawnościami, które mają kłopoty z dojazdem do ośrodka
  • daje możliwość psychoterapii osobom, które nie mogą wyjść z domu (np. mamy z małymi dziećmi) 
  • idealne rozwiązanie dla osób dużo podróżujących, które nie są pewne, czy będą w danym miejscu w określonym terminie

W ramach terapii online każdy uczestnik może w pełni korzystać z pełnego zakresu świadczonych usług, w tym pomocy psychologicznej, psychiatrycznej itp

Terapia nawrotowa

Terapia nawrotowa skierowana jest do osób, które po ukończeniu terapii znalazły się w sytuacji zbliżonej do nawrotu uzależnienia lub nawet już do niego doszło. Celem tej terapii jest przywrócenie chorego na właściwą ścieżkę trzeźwości i utrzymanie jej.

 Osoba dotknięta uzależnieniem bardzo często nie jest w stanie racjonalnie zareagować na przytrafiającą mu się losową sytuację i w jednej chwili może powrócić do swoich niezdrowych nawyków, a w konsekwencji do czynnego uzależnienia. Dlatego aby zapobiegać nawrotom uzależnienia ważne jest, by odpowiednio zadbać o Pacjenta i nie dopuścić do jakichkolwiek negatywnych myśli, prowadzących do depresji i lęków, czego konsekwencją będzie powrót do starych nawyków, rutyny i nudy. Równie istotne jest ciągłe stawianie nacisku na motywację i wytrwałość.

Celem terapii nawrotów jest przede wszystkim psychiczne wsparcie pacjenta w jego postanowieniach, które przekłada się na podtrzymywanie efektów przebytego leczenia. Podczas spotkań zajmujemy się również rozpoznaniem zagrożeń codziennego życia, które mogą doprowadzić do złamania abstynencji. Ponadto prowadzone przez nas sesje zapobiegania nawrotom choroby alkoholowej i innych nałogów obejmują również uświadomienie sobie zagrożeń wynikających z trwania w uzależnieniach. Zdobyta podczas spotkań znajomość niebezpieczeństw oraz odpowiedniej reakcji na nie, praca nad nowymi nawykami i utrwalanie ich, rozbudowanie siatki wsparcia, kontynuacja pracy ze stresem, emocjami i asertywnością procentuje następnie w codziennym życiu i daje siłę, by oprzeć się pokusom.

Przy terapii nawrotowej sugerowany jest pobyt stacjonarny w ośrodku przez minimum dwa tygodnie.

Chat Icon